Podatkowa księga przychodów i rozchodów w XXI wieku

Prowadzenie własnej firmy to niezliczona liczba obowiązków, jakie spadają na świeżo upieczonego przedsiębiorcę. Oczywiście większość z nich dotyczy prowadzenia firmy w sensie stricte, czyli wszelkich czynności, jakie wiążą się z przedmiotem jej działalności. Do tego dochodzi jednak jeszcze niemała ilość obciążeń, wynikających z konieczności spełnienia obowiązków formalnych, w tym podatkowych.

Księgowy tylko jedną z opcji

W większości przypadków przedsiębiorcy, za odpowiednią, najczęściej comiesięczną opłatą, delegują sprawy biurokratyczne na zewnętrzne biura rachunkowe, które w imieniu firmy zajmują się prowadzeniem dokumentacji księgowej i kontaktują się z fiskusem. Po stronie zlecającego pozostaje jedynie dokonywanie na czas przelewów, wynikających z konieczności opłacenia należnego podatku, bądź też składek do ZUS.

Rozwój technologiczny, jakie dokonał się w ostatnich latach przyniósł jednak nowe rozwiązanie także i w tej dziedzinie. Tym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe online, czyli księgowy, dostępny za pośrednictwem sieci internetowej. Wcześniej to przedsiębiorca musiał udawać się do siedziby biura rachunkowego, aby przekazywać niezbędne dokumenty i składać podpisy. Księgowość online eliminuje taką konieczność.

Księga przychodów i rozchodów prosta dla każdego

Księgowy – dostępny za pośrednictwem sieci, czy też prowadzący swoją działalność w tradycyjny, stacjonarny sposób – w obydwu przypadkach wciąż jest jednak niezbędny, aby dane rozwiązanie zadziałało. No chyba, że skorzystamy z opcji, w której de facto to my sami będziemy prowadzili swoje biuro rachunkowe online. Jak to możliwe?

To bardzo proste – istnieją platformy internetowe, które w zautomatyzowany sposób prowadzą obsługę firmy. Albo inaczej mówiąc wspierają przedsiębiorcę w dokonywaniu wszelkich formalności, zwykle spełnianych przez księgowego. Jak wielkie jest to ułatwienie zrozumie każdy, kto miał styczność z dokumentami księgowymi.

Dobrym przykładem będzie tu księga przychodów i rozchodów, która w dotychczas stosowanej wersji stanowiła dosłownie księgę, w której wpisywało się odpowiednie dane, a na jej podstawie przygotowywało się kolejne dokumenty. Fachowa wiedza była niezbędna, aby prowadzić ją we właściwy sposób, nie narażając się na sankcje ze strony fiskusa. Przeniesienie tego rozwiązania do internetu dało w rezultacie prawdziwą księgowość online.

Teraz to bowiem przedsiębiorca jest panem swojego losu – za pośrednictwem odpowiednio skonstruowanej i zautomatyzowanej w swoim działaniu aplikacji online wprowadza potrzebne dane do systemu, który na ich podstawie sam generuje potrzebne dokumenty, takie jak chociażby faktury, sprawozdania czy też bilanse.

Online – krok po kroku

Internetowy księgowy do sprawnego działania potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości informacji. W tym przypadku jednak fizyczne dokumenty są zastępowane ich elektronicznymi wersjami, lub ewentualnie danymi wprowadzanymi do systemu. Biuro rachunkowe online będzie w stanie przechować ich nieograniczoną ilość.

Po wprowadzeniu danych lub dokumentów mamy do nich dostęp w każdej chwili i to z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. To znaczne udogodnienie, nie musimy bowiem nosić ze sobą sterty papierów, co ma duże znaczenie w sytuacji, w której potrzebujemy jedynie sprawdzić w dokumencie określone dane. Księgowość online zawiera także inne udogodnienia.

Również księga przychodów i rozchodów, będąca zwykle opasłym dokumentem, jest w tym modelu aktualizowana za pośrednictwem komputera. Niewątpliwą zaletą jest automatyczne podliczanie wprowadzanych wartości, co sprawia, że uzupełniając księgę nie sposób jest popełnić omyłkę księgową.

Czynne przez całą dobę

Co szczególnie istotne podstawową, widoczną na pierwszy rzut oka korzyścią, stwarzaną przez księgowość online, jest możliwość korzystania z niej przez całą dobę, bez konieczności oglądania się na porę dnia lub nocy. Nie musimy liczyć się z kwaśną miną księgowego, który nie jest zadowolony, że dajemy mu robotę na chwilę przed wyjściem z pracy.

Biuro rachunkowe online nie zastrajkuje, nie zamknie swoich drzwi w dzień wolny od pracy, a co więcej nie popełni prostych błędów rachunkowych, które mogłyby narazić firmę na szwank. Księga przychodów i rozchodów będzie z kolei urządzeniem księgowym w końcu przyjaznym dla przedsiębiorcy, ułatwiającym mu pracę, a nie stanowiącym dodatkowe obciążenie i kulę u nogi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *